Брегалничка епархија

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • NARROW SCREEN
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Читање на Евангелието на разни јазици

artsexylightbox

Во Соборниот храм Свети Николај во Штип, на 20. 04. 2014 година, беше отслужена празнична вечерна со читање на Евангелието на разни јазици со која чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички г. Иларион.

Повеќе...

Христос Воскресе! – Навистина Воскресе!

artsexylightbox

Биењето на камбаните пред полноќ ги повика граѓаните на Штип масовно да го прослават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – ВЕЛИГДЕН, во Соборниот храм Свети Николај во Штип, каде што богослужеше Митрополитот Брегалнички г. Иларион.

Повеќе...

Оплакување Христово – Велики Петок

artsexylightbox

На 18. 04. 2014 година, Велики Петок, во 18 – часот, во Соборниот храм Свети Николај во Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, отслужи бдение со пеење на статиите (Оплакување Христово)

Повеќе...

Велики Петок – Царски часови со Вечерна

artsexylightbox

На 18. 04. 2014 година, Велики Петок, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион,

Повеќе...

Велики Четврток во Штип

artsexylightbox

На 17. 04. 2014 година, во Соборниот храм Свети Николај во Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, отслужи бдение со читање на 12 – те страдални Евангелија.

Повеќе...

Литургија на претходно осветени дарови на Велика Среда во Штип

artsexylightbox

На 16. 04. 2014 година, Велика Среда, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион,

Повеќе...

Страница 1 од 71

You are here: Home