„Собор на Св. Јован Крстител“, производство во протоерејски чин во Штип

image

„Собор на Св. Јован Крстител“, производство во протоерејски чин во Штип

На 20. 01. 2017 година, „Собор на Св. Јован Крстител“, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во крстилната – параклис посветен на „Преподобната Параскева“ во нас. Сењак 2 во Штип, во сослужение на свештеници од штипското архиерејско намесништво, отслужи Света Архиерејска Литургија. На Светата Литургија, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион го произведе во протоерејски чин свештеникот Златко Николовски од Штип,

старешина на храмот „Св. Климент и Св. Петка“ во нас. Сењак 2 во Штип и одража содражајна беседа.