Чествување на Свети Гаврил Лесновски во Лесново

image

Чествување на Свети Гаврил Лесновски во Лесново

По повод Празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, на 28. 01. 2017 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со браќата од манастирот и свештеници од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија, одража содражајна беседа и го

благослови и пресече празничниот леб.