Проштевање во Штип

image

Проштевање во Штип

На 26. 02. 2017 година – Прочка (Недела сиропусна; преподобен Симеон Мироточив, преподобен Мартинијан, светите Зоа и Фотинија) во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија и одржа пригодно слово при што верниците побараа и добија прошка од својот Пастироначалник

и од свештенослужителите.