Акатист во Лесново

image

Акатист во Лесново

На 03. 03. 2017 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Првата недела од Великиот пост, во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со братството, богослужеше мало повечерие со канон и акатист на Пресвета Богородица,

по што и одража пригодно слово.