На „Св. пр. Илија“ - Илинден во с. Истибања - виничко

image

На „Св. пр. Илија“ - Илинден во с. Истибања - виничко

На 02. 08. 2019 година, црковно националниот празник „Св. пр. Илија“ – Илинден, св. Пречистански препод. мч – ци Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во храмот поветен на „Св. архиѓакон Стефан“ во с. Истибања - виничко, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, отсужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија, со благослов на Митрополитот г. Иларион, пред многубројниот народ, се произнесе Пазничната посланица од САС на МПЦ - ОА.

По отслужената света литургија Митроплитот Брегалнички г. Иларион изврши помен на сите загинати борци за Р. Македонија и Православната вера, пред Илинденското, за време на Илинденското и по Илинденското Востание, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничнот леб./span>