Вечерна со Литија и Духовна Академија во Радовиш на Патронот и Заштитникот на Градот Св. мч. Спасо Радовишки

image

Вечерна со Литија и Духовна Академија во Радовиш на Патронот и Заштитникот на Градот Св. мч. Спасо Радовишки

На 20. 08. 2019 година, единаесета година по ред, на Патронот и Заштитникот на Градот Радовиш - Св. мч. Спасо Радовишки, од страна на неуморното Здружение на Граѓани Св. Спасо Радовишки со изготвена посебна програма за одбележување, се отпочна со празнување на вечерна богослужба, во храмот Св. Троица во Радовиш, со која чиноначалствуваше Неговото Преосвештенство Епископот Стобиски г. Јаков заедно со Надлежниот епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на архимандритот Дамаскин и свештеници од Брегалничката и Струмичката епархија.

На вечерната богослужба на Литијните стихири се изнесе иконата на Светиот маченик Спасо Радовишки и потоа Епископот Стобиски г. Јаков го благослови и пресече празничниот леб. После Вечерната богослужба, Митрополитот г. Иларион и Епископот г. Јаков, зедно со Градоначалникот на Општина Радовиш г. Герасим Конзулов, Преставниците од Советот на Општината Радовиш, Здружението на граѓани Св. Спасо Радовишки, свештенослужителите и многуројниот православен народ, со иконата на Светиот маченик Спасо Радовишки, изврши литија од храмот Св. Троица до параклисот посветен на Св. мч. Спасо Радовишки, кој се наоѓа на Градскиот Плоштад во Радовиш, каде и изврши молебен кон Св. мч. Спасо Радовишки. Истата вечер, во дворот на храмот Света Троица во Радовиш во присуство на многуброен православен народ, Градоначалникот на Општина Радовиш г. Герасим Конзулов ктиторот на манстирот „Св. вмч. Георгиј“ во Ораовица г. Николајчо Николов и други јавни личности, се одража духовна академија. На духовната академија, свој настап имаа црковните хорови „Св. Спасо Радовишки“ и „Св. Јован Дамаскин“ од Радовиш и свој музички концерт одража група од Радовиш. /span>