Вечерна на „Успение на Пресв. Богородица“ во штипско – Ново село

image

Вечерна на „Успение на Пресв. Богородица“ во штипско – Ново село

На 27. 08. 2019 година, вечерта на Празникот Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на парохиските свештеници од Штип, во храмот посветен на „Успиението на Пресвета Богородица“ во штипско Ново село, отслужи празнична вечерна богослужба и го благосови и пресече празничниот леб.

На крајот од вечерната богослужба, Митрополитот г. Иларион, одража пригодна беседа и Им го честита храмовиот празник на штипјани./span>