Духовден во Штип

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/duhovden//

На 23. 05. 2010 година, на празникот Педесетница – роденденот на Светата Црква (Свегување на Св. Дух - Духовден), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужи света архиерејска литургија во Соборниот храм Св. Николај во Штип, во сослужение на свештеници од штипското архиерејско намесништво. По светата лиургија беше отслужена вечерната богослужба, по што Митрополитот г. Иларион произнесе празнична пригодна беседа.