Литургија во Чешиново

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/cesinovo//

На 03. 06. 2010 година, Св. цар Константин и царица Елена, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во црквата посветена на Св. вмч. Димитриј во Општина Чешиново, која пред неколку години е осветена на овој ден, во сослужение на свештеници од кочанското архиерејско намесништво, отслужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија Митрополитот г. Иларион одржа пригодно слово и го благослови и пресече празничниот леб.