Монашење во Лесновската Обител

image

На 02. 07. 2010 година, Преп. Наум Охридски Чудотворец, св. свешт-мч. Методиј Патарски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на вечерната богослужба во манастирот Св. Гаврил Лесновски во Лесново, расофорот Спиридон, кој од 2005 година е дојден во манастирот, во 2007 година е потстрижан за расофор а денес Надлежниот Митрополит г. Иларион го потстрижа и замонаши во мала схима и му посака голем подвиг да ги пази Каноните на Светата Православна Црква според учењето на Светите Отци, и предавајќи му го на духониот старец Му рече на Игуменот на Лесновската Обител отец Дамаскин пази и чувај го водејќи го по трнливиот монашки пат кон вечноста и поучувајќи го во маншкиот живот за се она што препорачуваат Светите Отци.