Освет на камен-темелник за нов храм

Освет на камен-темелник за нов храм во месноста Бариште - с. Преод

На 15.05.2022 година, Недела 4 на Воскресение (на Раслабениот), пренес. на мошт. на св. Атанасиј Велики, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши освет на камен - темелник за изградба на нов храм посветен на Сесловенските Просветители „Св. Кирил и Методиј“ во местото Бариште, с. Преод - светиниколско.