Наречение на Архимандритот Алексеј за Епископ Хвостански

image

Наречение на Архимандритот Алексеј за Епископ Хвостански

На 12.11.2022 година, св. ап. Клеопа и др.; св. мч-ци Зиновиј и Зиновија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше во свеченото наречение на Високодостојниот Архимандрит Алексеј за Епископ Хвостански и викар на Патријархот Српски, на чинот наречение чиноначалствуваше Неговата Светост Патријархот Српски г. Порфириј во сослужение на повеќе Архиереи и мноштво свештенослужители од СПЦ, во

Соборниот храм „Св. Архангел Михаил“ во Белград - Р.Србија.