Освет на храм во село Бели – кочанско

image

 

 Освет на храм во село Бели – кочанско 

 

На 13.09.2020 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички Иларион во сослужение на свештеници од Кочанското архиерејско намесништво и во присуство на многуброен верен народ го освети храмот посветен на Преподобна Параскева Епиватска во село Бели и отслужи Света Архиерејска Литургија на која одржа 

 содржајна беседа на која заблагодари на црковното настојателство од село Бели за нивното несебично залагање и труд. По завршувањето на Литургијата Митрополитот Брегалнички господин Иларион го благослови и пресече празничниот леб.