Св. Кирил и Методиј - Сесловенски Просветители и Учители

image

На Св. Кирил и Методиј - Сесловенските Просветители и Учители во Соборниот Храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

На 24.05.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува споменот на Сесловенските Просветители и Учители, светите браќа Кирил и Методиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше на Светата Божествена Литургија, на која чиноначалствуваа Патријархот на Српската Православна Црква г.г. Порфириј и Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан и Архиереи на Српската Православна Црква и Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, во

Соборниот Храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. На самата Литургија, Патријархот г.г. Порфириј ја соопшти одлуката на Соборот на Српската Православна Црква, дека еднодушно, ја прифаќа и признава Автоќефалноста на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија. На Многаја и Благаја Лета!!!