Собор на Свети Јован Крстител во Штип

image

Собор на Свети Јован Крстител и Претеча во Штип

На 20.01.2022 год. кога Светата Православна Црква го празнува празникот Собор на Свети Јован Крстител и Претеча,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во параклисот „Преподобна Параскева - Петка“ при храмот „Св. Климент Охридски“ во н. Сењак - Штип.

Бог се јави! - Навистина се јави!