Св. Троица во Радовиш (08.06.2020)

image

Света Троица во Радовиш

По повод празникот Духовден, во храмот „Св. Троица“ во Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство Епископот Стобски г. Јаковво сослужение на свештеници од Брегалничката епархија,

  отслужи Света Архиерејска Литургија.По причестувањето на верниот народ Епископот Стобски г. Јаков одржа содржајна беседа во која се заблагодари на поканата и љубовта покажана од Митрополитот Брегалнички Иларион и го поучи верниот народ, а потоа беше благословен и празничниот леб.