Литургија во Штип

image

Литургија во Штип 

Во седмата седмица по Педесетница, кога го чествуваме споменот на преподобната маченичка Параскева – Римјанк,а во параклисот при храмот „Св. Климент Охридски“ кој е посветен на преподобната Параскева, Неговото Високопреосвештентво Митрополитот 

 Брегалнички господин Иларион, во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија отслужи Света Архиерејска Литургија на која беседеше, а по завршувањето направи водосвет и ги благослови празничниот леб.