Христос Воскресе! – Навистина Воскресе!

image

Христос Воскресе! – Навистина Воскресе!

Биењето на камбаните пред полноќ ги повика граѓаните на Штип, оваа година од дома, да го прослават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – ВЕЛИГДЕН. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Соборниот храм Свети Николај во Штип, богослужеше Света Воскресенска Архиерејска Литургија, која беше пренесувана од локалната телевизија ТВ Стар од Штип,

преку која Митрополитот Брегалнички г. Иларион на Своите верни чеда им го честита Најголемиот Христијански Празник со торжествениот поздрав: ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ! /span>