Св. Преп. Мч-ка Параскева во Сењакресвета Богородица

image

Св. Преп. Мч-ка Параскева во Сењак

 

На 08. 08. 2020 година,  Св. Преп. Мч-чка  Параскева  Римјанка,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички   г. Иларион, во сослужение на свештеници од Штип, во параклисот – крстилна   „Св. Петка“ во населба Сењак во Штип,   отслужи Света Архиерејска Литургија, одржа пригодна беседа, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб.