Св. Мч. Спасо Радовишки во Радовиш

image

 

 Св. Мч. Спасо Радовишки во Радовиш


На 21.08.2020 кога го чествуваме споменот на светиот маченик Спасо Радовишки, кој воедно е и заштитник на градот Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници остслужи Света Архиерејска Литургија , одржа содржајна беседа и го благослови празничниот леб. 

 По завршувањето на Литургијата Неговото Високопреосвештенство беше на канонска визитација во храмот  „Св. Пр. Илија“ кој е во завршна фаза од реконструкција.