Вечерна богослужба по повод патрониот празник на Радовиш

image

 

 Вечерна богослужба по повод патрониот празник на Радовиш

На 20.08.2020 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение со повеќе свештеници од епархијата, а по повод празникот посветен на Светиот маченик Спасо Радовишки, кој е воедно и патрон празник на градот Радовиш, отслужи празнична вечерна богослужба. На литијните стихири  

 Неговото Високопреосвештенство се поклони на иконата на Светиот маченик Спасо Радовишки, по што го благослови петолебието и одржа пригодна беседа.