Освет на камен теменик во Кочански Дол - Кочани

image

 Освет на камен теменик во Кочански Дол - Кочани

 На 11.10.2020 год. во 18 недела по Педесетница, кога го чествуваме споменот на Преп. Харитон Исповедник, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештеници од Кочанското архиерејско намесништво изврши освет на камен темелник 

 на манастирот посветен на Свети Јован Богослов во местото викано Кочански Дол – Кочани на кој како ктитор се јавува господин Јовче Бошковски од Кочани.