Именден на богодаруваниот ни Митрополит Брегалнички господин Иларион

image

 

Именден на богодаруваниот ни Митрополит Брегалнички господин Иларион 

На 03.11.2020 година кога го чествуваме споменот на Преп. Иларион Велики, Св. Иларион Мегленски и Преп. Филотеј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници отслужи Света Архиерејска Литургија во Лесновскиот манастир.

 Од името на целото свештенство, ѓаконство, монашките братства и сестринства, како и од верниот народ и духовните чеда, на богодаруваниот ни Митрополит Брегалнички господин Иларион му го честитаме именденот со молитви кон Троединиот Бог да му дарува долгоденствие, телесно здравје и мудрост уште многу лета да раководи со од Бога доверената му епархија.

На многаја и благаја лета Владико свети!