Литургија на Пониква

image

Литургија на Пониква

На 14.01.2021 год. кога го празнуваме споменот на Обрезанието на нашиот Господ и Спасител Исус Христос, како и споменот на Светиот Василиј Велики на кого е поветен манастирот во Пониква, Неговото Виссокопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештеници од Кочанското архиерејско  намесништво отслужи Света Василиева Литургија

. Потоа Надлежниот ни Митрополит одржа содржајна беседа за празникот, по што го благослови и пресече празничниот леб.