Литургија во Скопје

image

Литургија во Скопје

На 26.05.2021 година кога го чествуваме празникот во чест на Премудроста Божја, кај народот познат како Преполовение, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на свештеници од Скопската епархија отслужи

 Света Архиерејска Литургија, по која се изврши и четириесет дневен помен од упокојувањето на чедото Фиданчо Петров на кое чиноначалствуваше Неговото Блажентво Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. Стефан.