Литургија во с.Пантелеј

image

Литургија во с.Пантелеј

На 09.08.2021 год. кога го чествуваме споменот на Св. Вмч. Пантелејмон; Св. Климент Охридски и Св. Седмочисленици,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија,

 отслужи Света Архиерејска Литургија во манастирот посветен на Светиот Великомаченик Пантелејмон во с. Пантелеј - кочанско. По завршувањето на Светата Литургија Митрополитот го пресече и благослови празничниот леб.