Чествување на Светиот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш

image

Чествување на Светиот маченик Спасо Радовишки, Заштитник и Патрон на Радовиш

На 21.08.2021 година, кога го чествуваме споменот на светиот маченик Спасо Радовишки, кој воедно е заштитник и патрон на градот Радовиш, во храмот Св. Троица во Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион,

во сослужение на повеќе свештеници од Брегалничката епархија, отслужи света архиерјска литургија, одржа содржајна беседа и го благослови и пресече празничниот леб.