На Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

image

На Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 29.08.2021 год. кога го чествуваме споменот на преподобниот Јоаким Осоговски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, заедно со Митрополитот Кумановско-осоговски  господин Григориј и Митрополитот господин Јосиф,  во Крива Паланка, во манастирот посветен на „Св. Јоаким Осоговски“,

отслужи Света Архиерејска Литургија по која изврши мал водосвет и го  благослови и пресече празничниот леб.