Литургија во Виница

image

На Св.Архангел Михаил во Виница

На 21.11.2021 год. Недела 22 по Педесетница; Собор на св. Архангел Михаил; св. Ангел Лерински, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и свештеници од Брегалничката епархија, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот посветен на Светиот Архангел Михаил во Виница. На крајот од Светата Литургија,

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф одржа содржајна беседа, а Митрополитот Европски г. Пимен го пресече и благослови празничниот леб.