Литургија на „Св.мч.Фануриј“ во Штип

image

 Литургија на „Св.мч.Фануриј“ во Штип

 

 На 09.09.2021 година кога го чествуваме споменот на Преп. Пимен Велики и Св. Мч. Фануриј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во Епархискиот соборен храм „Св. Николај“ во Штип отслужи Света Архирејска Литургија, во сослужение на повеќе свештеници

од Брегалничката епархија. По Светата Литургија Неговото Високопреосвештенство изврши помен за мајката на светиот маченик Фануриј.