Недела 13 по Педесетница, Преосветување на храм и Литургија во Гевгелија

image

Недела 13 по Педесетница, Преосветување на храм и Литургија во Гевгелија

На 19.09.2021 год. Недела 13 по Педесетница, Спомен на чудата на св. арх. Михаил; св. мч. Евдоксиј и др., Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение на Високопреосвештенетите Митрополити господин Петар, господин Агатангел и господин Пимен, и свештеници на Македонската Православна Црква,

извршија преосветување на храмот „Св.Кирил и Методиј“ во Гевгелија и отслужија Света Архиерејска Литургија.