Велики Петок - Царски часови и Вечерна Богослужба

image

Велики Петок - Царски часови и Вечерна Богослужба во Штип

На 22.04.2022 година Велики Петок, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Царски часови и Вечерна богослужба во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, на која богослужба Го симна Телото на Господ Исус Христос од светиот Крст и ја изнесе светата Плаштаница и ја постави во гробот.

Потоа верниот народ пристапи на поклонение.