Манастирска слава во манастирот Девина Вода - Косово и Метохија

image

Манастирска слава во манастирот Девина Вода - Косово и Метохија, СПЦ и посета на древниот манастир Бањска

На 25.07.2022 година, кога Православната Црква прави спомен на Чудотворната икона Богородица Троеручица, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, на покана од Преосветениот Епископ Рашко-призренски г. Теодосиј, Архиереј на СПЦ, во сослужение на Епископот г. Теодосиј и свештенослужители од СПЦ и МПЦ-ОА, отслужија Света Архиерејска Литургија во манастирот „Девина Вода“ посветен на Чудотворната икона Богородица Троеручица, кој се наоѓа на северот на Косово и Метохија во општина Звечан. На крајот од

Литургијата, Митрополитот г.Иларион и Епископот г.Теодосиј извршија мал водосвет и го благословија и пресекоа празничниот леб. По Литургијата беше поставена Трпеза на Љубовта, а потоа, со благослов на Епископот Рашко-призренски г.Теодосиј, Митрополитот Брегалнички г.Иларион, го посети и древниот манастир Бањска, посветен на „Светиот Архиѓакон Стефан“, кој датира од 7ми век.