Литургија на „Св. препод. мч –чка Параскева“ во параклисот „Св. Петка“ во нас. Сењак во Штип

image

Литургија на „Св. препод. мч –чка Параскева“ во параклисот „Св. Петка“ во нас. Сењак во Штип

На 08. 08. 2014 година, Св. препод. Мч – чка Параскева Римјанка (Св. Петка), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, во параклисот „Св. Петка“ во нас. Сењак во Штип,

одрaжа пригодна беседа, изврши мал водосвет и го благослови и пресече празничниот леб.