Педесетница и камен – темелник за изгрдба на параклис на „Св. Гаврил“ во нас. Пролет во Штип

image

Педесетница и камен – темелник за изгрдба на параклис на „Св. Гаврил“ во нас. Пролет во Штип

На 19. 06. 2016 година, на празникот Педесетница – роденденот на Светата Црква (Свегување на Св. Дух - Духовден), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужи света архиерејска литургија во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија. По светата литургија беше отслужена вечерната богослужба, по што Митрополитот г. Иларион произнесе празнична пригодна беседа. Истиот ден во 11 часот Митрополитот Брегалнички г. Иларион,

во присуство на верен православен народ како и Градоначалникот на Општина Штип прим. м –р Илчо Захариев, освети и постави камен – темелник за изградба на параклис посветен на „Св. Гаврил“ во населбата Пролет во Штип и одража пригодно слово.