Литургија во Лесново

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/lesno//

На 01. 08. 2010 година, десета Недела по Педестница (Препод. Макрина, преп. Диј), во манастирот Свети Гаврил Лесновски во Лесново, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со братството, отслужи света архиерејска литургија. На крајот од светата литургија Митрополитот г. Иларион произнесе пригодна беседа.