Тодорова Сабота во Свети Николе

Could not open a directory stream for /home/bregalnickaeparh/public_html/images/stories/todorica//

На 12. 03. 2011 година, Тодорова сабота, Св. вмч. Агатангел Битолски; преп. Прокопиј Декап., Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од штипското и кочанското архиерејско намесништво, во црквата Св. Николај во Свети Николе, отсужи Света Архиерејска Литургија во присуство на многуброен православен народ меѓу кои беше и Градоначалникот на Општина Свети Николе г. Роберт Велков со неговите соработници.

На крајот од Светата Литургија Митрополитот г. Иларион произнесе пригодна беседа и го причести многубројниот православен народ со Телото и Крвта Христови.